Ciekawostki

Pistacje a serce

Pistacje są cennym źródłem witamin i związków mineralnych jak również wielu fitoskładników . Cechują się wysoką zawartością potasu,  zawierają  karotenoidy, np. luteinę i zeaksantynę. Dzięki wielu tym składnikom mają silne właściwości przeciwutleniające istotne w procesach miażdżycowych. W badaniach wykazano korzystne działanie tych substancji zawartych w pistacjach na serce poprzez obniżanie poziomu „złego” cholesterolu LDL i trójglicerydów.

Panowie i mięsień piwny

U większości panów przybranie na wadze objawia się powstaniem w okolicy brzucha tzw. „oponki”. Odkłada się tam bardzo groźny tłuszcz brunatny, który jak sieć otacza narządy wewnętrzne (wątrobę, żołądek, jelita). Tłuszcz zmagazynowany w tym miejscu w formie kwasów tłuszczowych szybciej przedostaje się do krwi i wraz z nią trafia do naczyń krwionośnych. Sytuacji takiej często towarzyszy wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze - a więc wysokie ryzyko zawału serca.

Jaja a cholesterol

Dawna teoria, iż jajka podwyższają poziom cholesterolu została obalona najnowszymi badaniami naukowymi, które dowodzą, że nawet codzienne spożywanie jaj nie podwyższa poziomu cholesterolu we krwi. Tylko osoby podatne na zmiany cholesterolu powinny ograniczać spożywanie jaj do dwóch tygodniowo.

Witamina C i żelazo - zgrany duet

Jeśli zależy nam na dobrym przyswojeniu przez organizm żelaza występującego w posiłku dołączmy do niego witaminę C, która znacznie ułatwia jego wykorzystanie przez organizm. Wystarczy wypić, np. szklankę soku pomarańczowego, zjeść pół papryki lub garść porzeczek czarnych czy truskawek. 

Zgaga - co z tą czekoladą?

Jeśli cierpimy z powodu zgagi (dolegliwości bólowe, pieczenie przełyku) – nie delektujmy się czekoladą. Zawiera ona w swym składzie: kofeinę, teobrominę, teofilinę i tłuszcz, które rozluźniają napięcie wpustu żołądka. Tym samym mogą powodować zarzucanie kwasów żołądkowych do przełyku i wywoływać zgagę.

Brokuły a rak piersi

Po raz kolejny udowodniono korzystny wpływ spożycia roślin krzyżowych na hamowanie rozwoju chorób nowotworowych. Działanie składnika brokułów sulforafanu polega na hamowaniu procesów samoodnowy komórek macierzystych raka piersi, co prowadzi do spadku ich liczebności, a w końcu do ich eliminacji.

Tłuszcz a dieta odchudzająca

Będąc na diecie odchudzającej nie rezygnujmy, ani nie zmniejszajmy zalecanej ilości tłuszczu. 2-3 łyżki np.  oleju lnianego lub oliwy z oliwek dziennie są niezbędne do prawidłowego przyswojenia witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K.

Wegetarianie - uwaga na witaminę B12

Osoby będące na diecie bezmięsnej muszą uważać na niedobór witaminy B12  występującej głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jest ona niezbędna m.in. do pracy układu nerwowego i wytwarzania czerwonych krwinek.

Skórka najcenniejsza

Skórka naszych krajowych owoców, takich jak jabłka czy gruszki, jest cennym źródłem błonnika i witamin. Jeśli nie musimy (wyjątkiem może być, np. dieta lekkostrawna zalecająca owoce bez skórki), nie pozbawiajmy się więc tych wartościowych składników obierając owoce.

Masło dobre, ale nie do długiego smażenia

Masło nadaje się tylko do bardzo szybkiej obróbki termicznej, np. do przyrządzenia jajecznicy. Podczas długiego smażenia substancje w nim zawarte mogą przekształcić się w substancje rakotwórcze. Do długiego smażenia, np. mięsa używajmy oleju rzepakowego, który nie rozkłada się w wysokich temperaturach.

Czy margaryna zawiera mniej tłuszczu niż masło?

NIE. Masło i margaryna zawierają podobną ilość tłuszczu, lecz są to tłuszcze znacznie różniące się od siebie. Wybierając margarynę zwróćmy uwagę, by była ona dobrej jakości. Tzw. margaryny twarde mają niższą cenę, ale w swym składzie zawierają dużo szkodliwych dla zdrowia tłuszczy „trans”. Nie powinny spożywać ich zwłaszcza dzieci.
 

Produkty „light”

Produkt oznaczony napisem „light” powinien zawierać o 30%  mniej energii niż jego odpowiednik tradycyjny. Jednak zwrot ten często jest błędnie i bezprawnie stosowany przez producentów, np. tłuszcz w produkcie zastępowany jest innymi składnikami – „lekkie jogurty owocowe (o obniżonej zawartości tłuszczu) zawierają co prawda niewiele tłuszczu, ale za to mają dużo więcej cukru, co powoduje podwyższenie ich kaloryczności.

Kawa nie zawsze „zła” i niezdrowa

Napój ten świetnie sprawdza się, gdy szybko potrzebujemy zwiększyć koncentrację lub wydolność fizyczną. Naukowcy udowodnili, iż regularne picie kawy pozytywnie wpływa na pamięć i pomaga w zachowaniu sprawności umysłowej w późnych latach życia. Kawa jest także bogatym źródłem antyoksydantów (z grupy polifenoli), które neutralizują wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się komórek, powstawanie miażdżycy czy niektóre procesy nowotworowe. Należy jednak pamiętać, że kawa spożywana w nadmiarze nie jest wskazana dla osób z nadciśnieniem czy podwyższonym cholesterolem (gdyż nasila negatywne objawy). Najlepiej zachować umiar, czyli 2-maksymalnie 3 filiżanki dziennie.

Amarantus - zboże cenione już przez Inków i Majów

Jest źródłem łatwo przyswajalnego białka, które zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne (musimy je dostarczyć z dietą, gdyż nasz organizm ich nie wytwarza). Nasiona amarantusa zawierają także dużo jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają zdolność obniżania poziomu cholesterolu. Jest także dobrym źródłem błonnika, który poprawia perystaltykę jelit, przez co oczyszcza przewód pokarmowy. Amarantu zawiera również wiele składników mineralnych, m.in. wapń, potas, fosfor, magnez, żelazo. Występujące w jego składzie skwaleny – opóźniają procesy starzenia organizmu, a antyoksydanty – przeciwdziałają chorobom nowotworowym.
 

Wszechobecny glutaminian sodu

Nazywany jest także „wzmacniaczem smaku”. Występuje w większości przypraw, sosów, zupek w proszku. Zawiera on dużo soli i dodatków chemicznych, które obciążają wątrobę i nerki, przyczyniają się do zatrzymywania wody w organizmie – konsekwencją czego są obrzęki.

Beta-karoten na piękną opaleniznę może zaszkodzić

B-karoten to prowitamina, czyli wstępna postać witaminy A. Łykanie tabletek z beta-karotenem nie jest wskazane u palaczy, gdyż podwyższa ryzyko zachorowania na raka płuc. Nie powinniśmy zażywać więcej niż 2 mg beta-karotenu w tabletkach.

Cholesterol dobry i zły

W osoczu krwi można wyodrębnić cztery rodzaje lipoproteid (związków białkowo-lipidowych). Począwszy od najmniejszych do największych są to: chylomikrony, VLDL, LDL i HDL. Chylomikrony i VLDL transportują we krwi trójglicerydy, a LDL i HDL przenoszą głównie cholesterol. ⅔ oznaczonego we krwi cholesterolu całkowitego stanowi cholesterol LDL.

Cholesterol LDL wykorzystywany jest przez organizm do budowy błon komórkowych, produkcji hormonów płciowych, hormonów kory nadnerczy, witaminy D w skórze oraz kwasów żółciowych w wątrobie. Do tych funkcji potrzeba niewielkich ilości cholesterolu LDL. Jeśli jest go za dużo, to przenika on do ścian tętnic i zapoczątkowuje rozwój blaszek miażdżycowych. Dlatego cholesterol LDL nazywany jest „złym cholesterolem.

Cząsteczki HDL mogą również przenikać do ścian tętnic, jednak w odróżnieniu do LDL nie wprowadzają do nich cholesterolu, wręcz przeciwnie – zabierają go i przenoszą do wątroby.

Ogórek - zielony winowajca

Wydawałoby się, że tak niskokaloryczne warzywo, jak ogórek (prawie sama woda) możemy jeść w nieograniczonych ilościach bez szkody dla organizmu. Ogórek, podobnie jak cukinia czy kabaczek, zawiera w swym składzie askorbinazę – enzym rozkładający witaminę C. Jedna łyżeczka soku z ogórka zawiera askorbinazę zdolną rozłożyć całą wit. C zawartą w 3 litrach
                                           soku z pomidorów.

Nie łączmy więc w jednym posiłku ogórka z produktami bogatymi w witaminę C, np. pomidorem, papryką, natką pietruszki czy porzeczką czarną. Może nie robimy sobie tym bezpośrednio krzywdy ale też nie mamy pożytku ze spożytej witaminy C zawartej w innych warzywach czy owocach. Proces kiszenia ogórków niszczy askorbinazę w nich zawartą i wówczas nie wykazują już tych właściwości.
 
© 2011 monikamilosz.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone
Projektowanie i tworzenie stron www
Ważne: Użytkowanie serwisu www oznacza zgodę na wykorzystywanie plików "Cookies". Szczegółowe informacje w Polityka plików "Cookies".